Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Право на платен отпуск при ненавършени 8 месеца трудов стаж

Има ли право служител без навършени 8 месеца трудов стаж да ползва платен годишен отпуск?
Правото на платен годишен отпуск възниква с едновременно с възникване на трудовото правоотношение. Размерът на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски се уговарят в трудовия договор - чл. 66, ал. 1, т. 5 от КТ. За да придобие право да ползва полагащия му се платен годишен отпуск, работникът или служителят следва да има най-малко 8 месеца трудов стаж. Трудовият стаж може да бъде придобит по един или повече трудови договори, а също и при един или при повече работодатели.
 
След като възникне веднъж, правото на ползване на платения отпуск се запазва и не е необходимо придобиване на 8 месеца стаж отново при каквито е да е последващи обстоятелства. Когато 8-месечният трудов стаж е придобит през първата година на работа на работника и служителя, той има право на платен годишен отпуск за същата година в пълен размер. Когато обаче работникът или служителят придобие част от 8-месечния трудов стаж през една календарна година и друга част през следващата календарна година, то тогава той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година, а за втората година придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер. Размерът на отпуска за всяка календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие. 
 
Ползването на размера на платения годишен отпуск за първата календарна година, в която все още не са придобити 8 месеца стаж, се отлага по реда на чл. 176 от КТ.
 
Ако до придобиването на тези 8 месеца стаж трудовият договор бъде прекратен, служителят трябва да получи от работодателя парично обезщетение по чл. 224, ал. 1 от КТ за полагащите се му се, но неизползвани до прекратяването на трудовите правоотношения, дни платен годишен отпуск, независимо че той не е  имал право да ги ползва.
 
Платеният годишен отпуск се разрешава въз основа на писмено искане на работника или служителя до работодателя.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679