Кодексът на труда е сред източниците на неясноти за ТРЗ служителите. Ситуацията допълнително се влошава от стреса, предизвикан от величината на глобите, в които резултатират грешките, допускани при работа с КТ.
С оглед на това е необходимо ТРЗ-служителите да имат яснота как да процедират при случаите, които са неясни или сложни за тях.
Подобна е ситуацията с фирма, която има двама служители, командировани по договор за срок от два месеца в Русия. За ТРЗ-служителя на фирмата възниква въпроса върху каква заплата да осигурява служителите за тези два месеца - върху заплатата, по която са осигурявани до момента, или върху минималната заплата за Русия.
Експертите дават следния отговор на така посочения казус:
"На основание чл.6, т.2, подточка 2.2 от Договора между Република България и Руската Федерация за социална сигурност се прилага законодателството на страната, командировала служителите, в случая Р България. През двата месеца на командировка лицата следва да се осигуряват по..."
Пълният отговор можете да прочетете в CD Кодексът на труда - анализиран и обяснен в практически казуси, където ще откриете още много съвети за процедиране при различни проблеми с КТ Предимството е, че решенията са представени в полза на работодателите.
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари