Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Периодичност на изплащане на трудовите възнаграждения

При проверка от Инспекция по труда инспекторката прави забележка, че се плащат заплати веднъж месечно, а няма никъде записано, че се плащат веднъж месечно - нито в трудовите договори, нито във ВПОРЗ?
Наистина ли е нарушение това и къде трябва да се запише?
Нормативноопределената периодичност на изплащане на трудовото възнаграждение е на два пъти всеки месец.
Регламент за това се съдържа в чл. 270., ал.2 КТ. Това е периодичността на изплащане на трудовите възнаграждения, доколкото страните не са уговорили друга периодичност. 
Страните по трудовото правоотношение могат да уговорят друга периодичност на изплащане на трудовите възнаграждения- веднъж, три пъти , четири пъти и т.н. Няма пречка да се заплаща ежедневно трудовото възнагарждение.
Доколкото страните желаят да уговорят друга периодичност, това трябва да стане в самия трудов договор или в допълнително споразумение към него. 
Вътрешните правила за организация на работната заплата са все пак едностранен акт на работодателя, макар да се издават след консултации с представители на работниците- синдикални организации или Общо събрание на работниците по чл.7, ал.2 КТ.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

1 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Мондашка 04 Апр. 2013
При последният ми работодател не ми изплатиха заплата и половина, при което аз си подадох молба за напускане с днешна дата и шефката я разписа. Прекрати договора по взаимно съгласие и все още чакам превода за тези заплата и половина. По какъв начин мога да я принудя да ми ги изплати?
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679