Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Обезщетения по чл. 222, ал. 1 и по чл. 225 от Кодекса на труда

Имаме възстановен работник от съда и той ще получи обезщетение на основание чл. 225 Кодекса на труда /КТ/ за незаконното уволнение. Можем ли да извършим прихващане с изплатено обезщетение на основание чл. 222, ал. 1 Кодекс на труда /КТ/?
Чл. 271, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ регламентира, че работникът или служителят не е длъжен да връща сумите за трудово възнаграждение и обезщетения по трудовото правоотношение, които е получил добросъвестно.
В случая, това е разрешение, различно от разрешението на гражданското законодателство, възприето с института на „неоснователното обогатяване”.
Тук /КТ/ въпреки, че работникът е получил нещо без основание или с оглед на отпаднало основание, той не е длъжен да го връща, ако е бил добросъвестен.
Прихващане с обезщетението по чл. 225 Кодекса на труда може да бъде извършено, ако е поискано в съдебно заседание като възражение за прихващане. В противен случай работодателят трябва да поиска от съда връщането на това обезщетение с отделен иск, като в негова тежест на доказване ще е, че работникът е бил недобросъвестен при получаването му, т.е. работодателят трябва да убеди съда, че работникът е знаел или според обстоятелствата, не е могъл да не знае, че такова обезщетение по чл. 222, ал.1 КТ не му се полага.
Следва да видите съдебното решение и ако има такова прихващане да го направите, а ако няма - ново дело, ако работодателя реши да претендира връщане.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679