Различните ситуации, свързани с труда и работната заплата, създават проблеми не само на ТРЗ-служителите, но и на членовете на персонала в предприятията. Сложните случаи са неясни както за онези, които трябва да ги решат, така и за онези, върху които влияе решението.
Сходен е случаят с лице, в чийто трудов договор е записано, че работодателят ще му изплаща 100,00 лв за наем на квартира. На лицето не е изискано да представи договора за наем, с който лицето разполага. Това заплащане се начислява на лицето на отделен ред "Квартира" и влиза в осигурителния и облагаемия доход за ДДФЛ. Начисляват се здравни и социални осигуровки и ДДФЛ на общо основание за трета категория труд.
Възникват въпросите дали това е правилно? Ако е правилно, на какво основание? Оказва ли влияние предоставянето или не на самия договор за наем?
Експерт Красимира Гергева дава следния отговор:
"Когато едно предприятие, отчете социални разходи, които не са предоставени в натура, а се явяват доход на физическото лице, то те се отчитат като разход за предприятието и се облагат по реда на ЗДДФЛ, регламентирано в чл. 205 от Закона за корпоративното подоходно облагане.
Тези социални разходи се включват към възнаграждението на физическото лице за месеца и подлежат на облагане според ЗДДФЛ. Такива социални разходи в пари могат да бъдат например паричните суми, които работодателят изплаща с цел покриване..."
Пълния текст на отговора можете да прочетете в Портал ТРЗ Нормативи.
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
4 Коментари