Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Отпуск за обучение на студент-задочник

В бюджетно предприятие приемат нов служител по трудов договор, който е студент задочна форма на обучение. Има ли право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпити?

Знаете ли как да разрешите тази ситуация? А колебаете ли се как да постъпите и в други ситуации със служителите относно отпуски и работно време?
 
Вземете десетки готови експертни решения на казуси за работно време, почивки и отпуски + цялата Наредба – в една книга „Работно време, почивки и отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“, от където е и настоящият отговор на въпроса по-горе. Поръчайте книгата от тук >>
 
А ето и отговора на въпроса от доц. д-р Андрей Александров:
 
 
Право на платен отпуск за обучение в размер 25 работни дни за всяка учебна година имат работници или служители, които със съгласието на работодателя се обучават без откъсване от производството в средно или висше учебно заведение (чл. 169, ал. 1 от КТ .
 
В случая новият служител е започнал задочното си обучение преди да възникне трудовото правоотношение с бюджетното предприятие. Няма пречка същият да продължи обучението си, докато е на новата работа. Но право на работодателя е да прецени дали видът на образованието и придобиваната специалност са необходими за бъдещата работа на служителя и въз основа на тази преценка да даде съгласие за обучението (тоест за ползване на законовите учебни отпуски), или да откаже. Неговото решение не подлежи на съдебна преценка и не може да е предмет на трудов спор.

 
 
Платеният отпуск за обучение по чл. 169 от КТ е целеви и се предоставя за посещение на учебни занятия и за подготовка и явяване на изпити. Съгласието на работодателя за обучението е условие за реализиране на възможността за ползване на този вид платен отпуск. В чл. 52 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е посочено, че съгласието на работодателя за отпуските по чл. 169, 170 и 171 от КТ се дава в писмена форма за всеки отде- лен случай.
 
Отпуските на учащите се без откъсване от производството се разрешават от предприятието въз основа на документ, издаден от съответното учебно заведение, удостоверяващ дните на заетост с учебни занятия или изпити (чл. 51 от същата наредба). След ползването на отпуск на това основание работникът или служителят е длъжен да представи студентска (ученическа) книжка или друг документ от учебното заведение за удостоверяване посещението на учебните занятия и явяването на изпит.
 
Когато учащият се е отсъствал от учебни занятия или не се е явил на изпит по неуважителни причини, ползваният отпуск се счита неплатен.
 
 
 
Източник: „Работно време, почивки и отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“. Поръчайте книгата от тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679