Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Преназначаване по време на болничен

Въпрос: Работодателят е преценил, че няма необходимост от определена длъжност на част от персонала си. С допълнително споразумение по чл. 119 от КТ преназначава въпросните служители на друга длъжност. Един от тях, обаче, е в продължителен болничен. Допустим ли е вариантът работодателят да преназначи на друга длъжност служителя си по време на болничен или да го изчака да се върне на работа?

Експертното решение на казуса е включено в най-новото издание от 2022 година – „Сключване и прекратяване на трудови правоотношения – практическо ръководство“ – с цели 108 експертни решения и анализа! Вземете книгата тук >>
 
Отговор на въпроса даде експерт Теодора Дичева:
 
Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време. По изключение, то може да се изменя едностранно от работодателя при производствена необходимост или при престой, както и при командироване. В тези описани изключения задължително условие е работникът да бъде на работа, както и да бъде изготвена и връчена писмена заповед, а общото при изключенията е, че изменението на трудовото правоотношение, което е едностранно, е временно - за определен срок.
 
Трайна промяна на трудовото правоотношение може да бъде извършена само с писмено съгласие между страните, с подписване на допълнително споразумение по чл. 119 от КТ като съгласно чл. 66, ал. 5 от КТ работодателят е задължен преди да влязат в сила настъпилите промени писмено да предостави съдържанието на промените на работника или служителя. В случай че се променят длъжността и/или срокът на договора, съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1, б. „б“ от Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда, споразумението следва да се регистрира в ТД на НАП.
 
Общият принцип за изменение на трудовото правоотношение по реда на чл. 119 от КТ е, че то следва да се измени след изготвяне и подписване от двете страни на допълнително споразумение, като изменението поражда действие от момента на подписването на документа от двете страни, а изменението на задълженията се постига с връчване на новата длъжностна характеристика, която подробно описва новите права, задължения, изисквания за стаж, опит, образование и др. за новата длъжност. В чл. 167б, ал. 6 от КТ е предвидено едно изключение от общия принцип, че работникът или служителят и работодателят могат да постигнат съгласие за изменение на трудовото правоотношение по чл. 119 и по време на ползването на отпуск по чл. 163 - 167а.
 
В този смисъл считам, че е правилно, при изложения казус, в който работникът е в болничен отпуск, а не в друг целеви отпуск, ако бъде изчакано той да се върне от отпуска за временна неработоспособност, за да подпише допълнителното си споразумение. В този случай работодателят  ще има  възможност да представи  на  работника писмена информация, съдържаща данни за настъпилите промени и за подпис допълнителното споразумение, а след неговото подписване да му се връчи, отново срещу подпис, и новата длъжностна характеристика (задължително изискване при изменение на длъжността - чл. 127, ал. 1, т. 4 от КТ .
 
Отпускът за временна неработоспособност предвижда, че лицето не е в добро здравословно състояние, което поставя под съмнение, в някои случаи, възможността му да подпише допълнително споразумение. Но ако здравословното му състояние по време на болничен позволява това, той може да подпише допълнително споразумение за изменение на длъжността си, по което обаче ще започне да работи едва след завръщането си на работа. От този момент лицето ще има право и на новото възнаграждение, договорено в допълнителното споразумение. Уточнявам, че ако в допълнителното споразумение бъде включена клаузата „срок на изпитване“, то и този срок ще започне да тече от завръщане на работника на работа. Съгласно чл. 70, ал. 4 от КТ в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
 
Също така, считам, че този е най-късният момент, в който на завърналия се на работа работник следва, срещу подпис, да му се връчи екземпляр на длъжностната му характеристика, а също да мине и през инструктаж за безопасна работа на новото работно място.
 
Предвид гореказаното, не намирам за необходимо работодателят да избързва със сключване на допълнително споразумение, по време на отпуска по болест на работника.
 
Източник: „Сключване и прекратяване на трудови правоотношения – практическо ръководство“. Вземете го тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679