Уважаеми ТРЗ служители, в най-новия брой на печатното списание „Съветник: ТРЗ и осигуряване от А до Я“ ще намерите най-новите и важни теми в трудовото право и осигуряване с експертни съвети, практически примери и анализ от специалистите: Аспасия Петкова, доц. д-р Андрей Александров и Теодора Дичева.
Представяме Ви част от една от темите в бр. 38 от месец октомври - Промени в изпитателния срок от 1 август 2022 г.
Вижте още какви теми включва броят и поръчайте от тук >>
Вижте още какви теми включва броят и поръчайте от тук >>
Промени в Кодекса на труда в сроковете за изпитване
/Анализ от експерт Аспасия Петкова/
/Анализ от експерт Аспасия Петкова/
Действащата до момента разпоредба на чл. 70, ал. 1 от КТ дава възможност на страните по трудовото правоотношение да уговарят срок за изпитване до 6 месеца, като няма значение срокът, за който се сключва трудовия договор.
Съгласно изискванията на чл. 8, пар. 2 от Директива 201981152/ЕС е направено допълнение на разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от КТ с което се регламентира, че когато трудовият договор е с определен срок, по-кратък от една година, срокът на изпитване може да е максимум до 1 месец.
Това изменение се отнася само за трудовите договори с определен срок, които са сключени на основание чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ Само при тези договори може да се уговаря срок, който да е по-кратък от 1 година.
За да се спази този срок, е необходимо да са спазени условията на чл. 68, ал. 3 и 4 от КТ
Съгласно чл. 68, ал. 3 от КТ срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 от КТ се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или ликвидация предприятия.
Съгласно ал. 4 на член 68 от КТ при изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работодател или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.
Целта на промяната в чл. 70, ал. 1 от КТ е да се установи по-голяма предвидимост на трудовите правоотношения с уговорен кратък срок. С направените промени се предоставя възможност за определяне на срок за изпитване съобразно уговорената продължителност на работата, без да се злоупотребява с тази възможност.
При действащото законодателство до 1 август 2022 г. при трудовите договори за сезонна работа можеше срокът за изпитване да е уговорен за цялата продължителност на трудовия договор, което създаваше несигурност за работниците и служителите. Работодателят имаше възможност да прекрати трудовия договор по всяко време без предизвестие на основание чл. 71, ал. 1 от КТ
Целия експертен анализ вижте в най-новия брой на списание „Съветник: ТРЗ и осигуряване от А до Я“. Вземете го тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари