Експертният анализ е взет от печатното издание "Назначаване на чужденци: Експертите съветват". Запознайте се с пълното съдържание на книгата и готовите решения, които Ви очаква в нея, като кликнете тук >>
Съгласно чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗТМТМ, на гражданин на трета държава се разрешава достъп до пазара на труда, когато има трудов договор с местен работодател.
Условията за издаване на разрешение са: (а) съобразяване със състоянието, развитието и обществените интереси на българския пазар на труда след проведено от работодателя предварително проучване на пазара на труда; (б) определено съотношение (квота) на чужденците, за което ще стане дума по-долу; (в) ако предлаганите условия на труд и заплащане не са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд; (г) гражданинът на трета държава следва да притежава специализирани знания, умения и професионален опит, необходими за съответната длъжност.
Когато едно лице е получило разрешение за достъп на пазара на труда, то може да работи по трудово правоотношение само за конкретно юридическо или физическо лице, и за посочените в разрешението, издадено от компетентните органи, място, длъжност и срок на работа.
Разрешаването на достъп до българския пазар на труда се осъществява с писмено решение на изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. То е със срок, съответстващ на продължителността на трудовия договор, но за не повече от 12 месеца. Срокът може да бъде продължаван общо до три години, ако не е настъпила промяна в първоначалните обстоятелства. При предсрочно прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да уведоми Агенцията по заетостта в тридневен срок от датата на прекратяване на заетостта.
Когато чужди граждани кандидатстват за разрешение за пребиваване в Република България с цел работа или вече притежават валидно разрешение за пребиваване на територията на страната за цели, различни от трудовата заетост, разрешението за достъп до пазара на труда се съдържа в Единното разрешение за пребиваване и работа, издавано от Министерството на вътрешните работи въз основа на разпоредбите на ЗЧРБ, което съдържа предоставеното от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта решение по чл. 7, ал. 3 ЗТМТМ.
Сключване на трудов договор с работодател – местно лице
Законът за трудовата миграция и трудовата мобилност въвежда две групи правила относно наемането на чужденци по трудово правоотношение, които условно могат да се обозначат като „общ ред“ и хипотези на „упражняване на висококвалифицирана заетост“. Логично е, че защитата на „обществените интереси на българския пазар на труда“ се изразява преимуществено в предпазването му от притока на чужденци без никаква или с по-ниска професионална квалификация, които ще са склонни да работят при по-неблагоприятни условия на труд и съответно да застрашат заетостта на българските работници и служители. Привличането на висококвалифицирани специалисти не само няма отрицателен ефект, но в редица случаи може да е необходимо и желано при липса на кадри със сходна подготовка в страната.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари