След прекратен договор за наем, магазин спира дейност. В магазина работи само една продавачка, която в момента на затваряе на магазина е в болнични, които продължаават и досега. Как може да се прекрати договора ѝ - по чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ напр,, въпреки че служителката продължава да представя болнични или по друг начин?
Отговор:
Съгласно чл. чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2, при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. Обективната невъзможност за изпълнение на ТД може да идва както от работника или служителя, така и от работодателя.
Обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор по смисъла на чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ имаме, когато длъжността, заемана от работника или служителя, се запазва, но изпълнението ѝ става невъзможно по различни причини. Такива могат да бъдат например, когато служителят не получи лицензи или разрешения, от които се нуждае, за да изпълнява работата си; отнето му е свидетелството за управление на МПС, а за неговата работа се изисква такова; непоносимост на работника или служителя към определени имунизации и др.
Обстоятелството, че фирмата “е прекратен договора за наем и магазина не работи”, не е обективната невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
Предвид описаната ситуация, трудовият договор на служителката може да бъде прекратен, като работодателят отправи писмено предизвестие на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ – „при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата“. В този случай и тъй като служителката е в продължителен болничен, той подада в разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 4 от КТ а именно работодател може да уволни работник или служител, който е започнал ползването на разрешения му отпуск само с предварително разрешение на Инспекцията по труда. За да се прекрати трудовия договор със служителката на това основание, трябва да се изиска разрешение от Инспекция по труда.
Друга възможност за прекратяване на трудовия договор със служителката и, който е по-близко до описаната ситуация, е прекратяване на трудовия договор на основания чл. 328, ал.1 т.4 от КТ или работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя при спиране на работа за повече от 15 работни дни. „Спирането на работа” означава преустановяване на цялостната дейност на работодателя или на отделно негово поделение или обособено звено. Конкретната причина за спирането на работа е без правно значение. Обстоятелството, че търговският обект към момента не работи, е именно спиране на работа. За да отправи предизвестие работодателя е необходимо спирането на работа да е продължило повече от 15 работни дни (има се предвид дните без почивните и празничните). Служителят няма какво да работи, тъй като работата, за която той е нает, е спряла, в момента магазинът не работи. При прекратяване на трудовия договор на това основание защитата по чл. 333, ал.1 от КТ не се прилага.
Закрилата при уволнение се прилага при определени основания за прекратяване на трудов договор и това са - случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ Както се вижда основанието за прекратяване на основание чл. 328, ал. 1, т. 4 от КТ не е сред описаните.
В случай, че се използва основание за прекратяване на трудовия договор по чл. 328, ал. 1, т. 4 от КТ работодателят е длъжен да връчи предизвестие на работника или служителя. Предизвестието трябва да се направи в писмена форма. Предизвестието трябва да се отправи в сроковете, посочени в чл. 326, ал. 2 от КТ При прекратяване на трудов договор за неопределено време предизвестието е 30 календарни дни. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Връчването на предизвестието се удостоверява е дата и подпис на служителката. В случай, че тя откаже да се подпише, самото връчване може да се удостовери с подписите на 2-ма свидетели или ако предизвестието е изпратено по пощата или куриер с обратна разписка, с датата на която е връчена обратната разписка.
С изтичането на срока на връченото предизвестие трудовият договор се прекратява, с което отпада правото на всички видове отпуски ползвани в настоящия момент, включително на отпуск поради временна неработоспособност, съгласно разпоредбата на чл. 335, ал. 2, т. 1 КТ В случай, че и към момента на прекратяването служителят все още се намира в отпуск поради временна неработоспособност, трудовият договор се прекратява с изтичане на предизвестието. Срокът на предизвестието не се продължава с дните на отпуска за временна неработоспособност.
Всяка от страните може да прекрати трудовия договор и преди да изтече предизвестието, като заплати на другата страна обезщетение по чл. 220 от КТ
източник: portaltrznormativi.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари