Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubtrznormativi.bg

Лични данниОбезщетенияОсигуровкиТрудови правоотношенияУсловия на трудЧовешки ресурси

Приравняване и заплащане на часове нощен труд

Работно време – какво трябва да бъде то при ненормиран работен, СИРВ, работа от разстояние и други?
 
Почивки по време на работа – при нощен труд, при извънреден и по принцип?
 
Отпуски – платени, неплатени, при първи трудов договор, при 4-часов, по бащинство, майчинство и пр.

 
Всички тези теми са включени с готови експертни решения на казуси + анализи + цяла Наредба за работното време, почивките и отпуските в най-новото ни ТРЗ експертно издание: „Работно време, почивки и отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“!
 
Вземете книгата от тук >>

А ето и едно експертно решение, което ще намерите сред страниците на изданието:
 
Въпрос: При подневно отчитане, пет дневна работна седмица и осем часов работен ден работното време на някои служители е от 15.00 до 24.00 часа, а на други - от 16 до 01.00 часа. Имат по
2 или 3 часа нощен труд на ден. Това се налага при работа с контрагенти от САЩ. Следва ли нощните часове да се приравняват на дневни? Как трябва да се заплащат? Декларират ли се пред ИТ до 31.01. на следващата година?
 
Отговор на въпроса даде експерт Красимира Гергева:
 
 
Нощните часове се приравняват на дневни, когато е въведено сумирано изчисляване на работното време. Във Вашия случай имате подневно отчитане на работното време и приравняване не се прави /чл. 9а, ал. 4 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата/.
 
Нощният труд се заплаща съобразно разпоредбата на чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, по-конкретно 0,15% от МРЗ, установена за страната, но не по-малко от 1 лев за всеки отработен час, като всяко дружество може да уговаря и по-високи заплащания на нощния труд във вътрешните си правила.

В случай че лицата полагат извънреден труд, то той следва да се декларира пред Инспекция по труда в срок до 31.01 на следващата година на основание чл. 149, ал. 2 от КТ Ако в запитването си визирате това работно време, то тогава лицата не полагат извънреден труд и той не следва да се декларира пред Инспекция по труда.
 
 
Източник: „Работно време, почивки и отпуски: Съкровищница от решени казуси и анализи“. Вземете книгата от тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubtrznormativi.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679